Hale Asaf (hayatı ve eserleri)

ÖZLEM SEVİNDİK

Okul:
Akademik Ünvan:
Bağlı olduğunuz Kurum:
Yıl: 2003
Format: Yüksek lisans tezi
Kategori:

Çalışmayı indirmek için tıklayınız Çalışmayı izlemek için tıklayınız

Çalışmanın Özeti

Çalışmada, sanatçının yaşadığı dönemde, Türk resim sanatındaki gelişmeler ve sanatçının üyesi olduğu Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'nin çalışmaları değerlendirilmiştir.

Kaynaklarda, sanatçının hayatı ile ilgili pek çok çelişkili ifadeye rastlanmıştır. Türk resim sanatında akonstrüktif üslup anlayışına yoğun dramatik içerikler kazandıran sanatçı, daha çok portre çalışmaları ve Bursa'yı konu alan manzaraları ile tanınmaktadır. Sanatının en belirgin özelliği, bir anda oluvermiş izlenimi veren lirik anlatım tarzıdır.

Hale Asafın günümüze az sayıda eseri ulaşabilmiştir. Çünkü, sanatçının en verimli döneminin ürünleri olan son dönem Paris çalışmalarının akıbetinin bilinmemektedir. Yaşamının büyük bölümünü yurtdışında geçiren sanatçı, Paris'te ölmüştür. Ölümünden sonra dostlarının ısrarlı tekliflerine rağmen ilgili kurumlar, eserlerinin yurda getirilmesi konusunda duyarsız kalmışlardır. Sanatçının, bugün ulaşabildiğimiz eserlerinin bir çoğu özel koleksiyonlardadır. Bu eserlerden ancak bazılarının, sanatçının son dönem Paris çalışmalarından olduğu tespit edilmiştir.

euro.message madebycat ®