Mihri Müşfik Yaşamı ve Sanatı

EMİNE SEYRAN

Okul:
Akademik Ünvan:
Bağlı olduğunuz Kurum:
Yıl: 2005
Format: Yüksek lisans tezi
Kategori:

Çalışmayı indirmek için tıklayınız Çalışmayı izlemek için tıklayınız

Çalışmanın Özeti

Çağdaş Türk resim sanatının II. döneminde yetişen ilk kadın ressamlarından olan Mihri Müşfik'in yaşamının ve sanatının incelendiği bu tezde, öncelikle sanatçının yaşadığı dönemin özellikleri üzerinde durulmuştur. O dönemde yaşanan siyasi gelişmelere genel bir bakış yapılmış ve bunun toplum ve yaşayışa, ülkedeki sanat ortamına yansımaları ele alınmıştır. Sanatçının üyesi olduğu Osmanlı Ressamlar Cemiyetine ve kurulmasına büyük katkısının olduğu İnas Sanayi-i Nefise Mektebine geniş çaplı yer ayrılmıştır.

Resim sanatının ülkede gelişmesi, özellikle kadın sanatçıların eğitilmesi konularında çalışmalarda bulunan Mihri Hanım, çağdaş Türk resmindeki bir çok önemli kadın sanatçınınn öğretmeni olmuştur. Eğitime getirdiği yeniliklerle de adını kalıcı kılan sanatçının Avrupa ve Amerika'da da zengin ailelerin çocuklarına resim dersleri verdiği bilinmektedir. Geniş bir sanat çevresinde yaşamış olan Mihri Hanım, genellikle portre ve natürmortlarıyla tanınmaktadır. Sanatçının eserlerinde güçlü bir akademik desen ve duyarlı bir anlatım dikkati çeker. Yağlıboya ve pastel tekniğinde ustalaşan sanatçıya ünlü isimler dönemin giysileri ve takılarıyla poz vermişlerdir.

Mihri Hanımın yasamı araştırılırken pek çok bilinmeyenle ve çelişkili ifadelerle karşılaşılmış, özellikle birbirini tutmayan tarihler mümkün olduğunca düzeltilmeye çalışılmıştır.

Uzun yıllar yurtdışında yaşamış olan Mihri Hanım, yaşamının son yıllarını geçirdiği Amerika'da ölmüştür. Sanatçının yurt dışındaki dönemlerinde yaptığı çalışmaları henüz gün yüzüne çıkarılamamış olsa da, bu konudaki araştırmalar devam etmektedir.

euro.message madebycat ®