Basında İKM

Basında İKM

 • Kız çocuklarından 21.09.2020 Bianet

  Kız çocuklarından "Bana Bırakacağınız Gelecek"

  İstanbul Kadın Müzesi, İklim için Cumalar Türkiye aktivistleri, Ammonite Digital Art Gallery'nin genç sanatçıları ve Koşan Kaplumbağa çocuk yuvası, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü için ortak bir çalışma yaptı. "Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi" başlıklı fiziki ve sanal sergiler, billboard aksiyonları ve bir kitap ortaya çıktı.

 • Toplumsal belleğe feminist dokunuş 18.10.2018 Cumhuriyet

  Toplumsal belleğe feminist dokunuş

  İstanbul, bu yıl ilki düzenlenecek olan Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı'na ev sahipliği yapıyor. Konferans, bugünden itibaren 20 Ekim Cumartesi gününe kadar "Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri" konu başlığı altında, Salt Galata ve Minerva Palas'ta gerçekleşecek. Konferansta birçok ülkeden konuşmacıların yanı sıra çeşitli atölyeler açılacak, eşzamanlı olarak İstanbul Kadın Müzesi tarafından hazırlanan "İfşa Etmeden?" isimli sergi izlenebilecek

 • Ne istiyorsa onu konuşan bir müze 01.01.2015 IstanbulArtNews

  Ne istiyorsa onu konuşan bir müze

  Dünyanın üçüncü kent kadın müzesi olan İstanbul Kadın Müzesi iki yılını geride bıraktı. Müzenin küratörü ve İstanbul Kadın Kültür Vakfı'nın mütevelli heyeti üyesi Meral Akkent ile İstanbul Kadın Müzesi'nin hikayesini konuştuk.

 • Das Frauenmuseum Istanbul sucht ein Gebäude 27.06.2013 Istanbul Post

  Das Frauenmuseum Istanbul sucht ein Gebäude

 • Resmi tarihin görmezden geldiği kadınlar 08.11.2012 Agos Gazetesi

  Resmi tarihin görmezden geldiği kadınlar

  İlk Rum kadın kantocu, ilk Kürt kadın modern dans sanatçısı, ilk hattat kadın, ilk kadın restoratör, ilk klasik Batı müziği kadın orkestra şefi... İÖ 660'ta Byzantion adıyla kurulan ve 1930'da İstanbul adını alan, onlarca kültüre ev sahipliği yapan bu şehrin tarihi yeniden yazılıyor. Unutulan kadınlar, yeni kurulan İstanbul Kadın Müzesi'yle bu yeni tarihin bir parçası haline geliyor.

 • Hayalimiz bir kadın kültür adası oluşturmak 10.10.2012 Akşam Gazetesi

  Hayalimiz bir kadın kültür adası oluşturmak

  Türkiye'nin ilk, dünyanın üçüncü kent kadın müzesi olan İstanbul Kadın Müzesi açıldı. Şimdilik sadece sanal ortamda ulaşılabilen İstanbul Kadın Müzesi; ilk kadın hattat, ilk kadın dergi yayıncısı, ilk klasik Batı müziği kadın orkestra şefi gibi unutulan veya gözden kaçırdığımız, geçmişteki ve günümüzdeki kişileri hatırlatarak kent kadın belleğini oluşturacak. Müzenin, 'Hayalimiz bir kadın kültür adası oluşturmak!' diyen küratörü Meral Akkent ile buluştuk ve müze fikrinin nasıl ortaya çıktığını, hayata nasıl geçirildiğini uzun uzun konuştuk...

euro.message madebycat ®