Bana bırakacağınız gelecek
Kız çocukları ve iklim krizi

Sergi

Türkiye'deki iklim krizi aktivisti kız çocuklarına

Türkiye'deki iklim aktivisti kız çocukları, tüm dünyadaki yaşıtlarıyla birlikte ekosistemdeki tahribata ve iklim krizine dikkat çekiyorlar. Dünyanın farklı ülkelerindeki yaşıtlarıyla yoğun iletişim içinde, iklim adaletini ve iklim krizine karşı gerçek önlemlerin alınmasını talep ediyorlar. Küresel krize karşı küresel mücadele ediyorlar. Greta Thunberg'in attığı tohumu yeşertiyorlar.

Bana bırakacağınız gelecek - Kız .çocukları ve iklim krizi sergisi, kız çocuklarının ekosistemi tahrip edilen bir dünyada, geleceklerini nasıl tasavvur ettiklerini, iklim krizi nedeniyle yaşadıkları gelecek kaygısının onları nasıl etkilediğini, iklim krizine karşı mücadelede kendi kendilerine ve başkalarına hangi talepleri yönelttiklerini ve hangi umutları olduğunu gösteriyor.

Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının, bu proje için özel oluşturduğu 28 eser, iklim aktivistlerinin mesajlarını görselleştirerek yeniden yorumluyor.

İklim aktivisti kız çocuklarının mesajlarının, anaokulu yaş grubuna ifade ettiği anlam ise, Koşan Kaplumbağa Anaokulu'na giden miniklerinin çizimleriyle sergileniyor.

Sergide, iklim krizi bağlamında metinler, istatistik bilgiler, videolar ve çevre tahribatını konu edinen okuma parçaları da sunuluyor.

Meral Akkent
Küratör
İstanbul Kadın Müzesi
Ekim 2020